Obok klasycznych dań i domowych makaronów, świeżych owoców i warzyw oraz aromatycznych serów, słoneczna Italia oferuje nam także obłędne w smaku wędliny. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym rodzajom włoskich wędlin.
Włoskie wędliny: rodzaje, sposób przygotowywania i klasyfikacje
We Włoszech istnieje ogromna różnorodność wędlin. Ich rodzaj zależny jest przede wszystkim od użytego do produkcji mięsa i sposobu jego obróbki. Dominuje tu suszenie, ale spotkać się można też z wędlinami pieczonymi i gotowanymi. W nazwie wędlin oprócz określonego sposobu przygotowania, zawiera się często również region pochodzenia, np. Prosciutto di Parma. Wiele rodzajów włoskich wędlin oznaczonych jest też certyfikatem DOP – w celu ochrony i promowania ich wyjątkowości, niepowtarzalności i jakości.
Najpopularniejsze włoskie wędliny
- Prosciutto Crudo
To surowa szynka wieprzowa, która swój niepowtarzalny smak zawdzięcza długiemu procesowi dojrzewania we włoskim mikroklimacie. Wyróżnia się tu dwa najsłynniejsze rodzaje szynki Prosciutto Crudo. Pierwszą z nich jest Prosciutto di Parma, czyli nic innego szynka parmeńska, drugą natomiast Prosciutto di San Daniele – szynka świętego Daniela.
2. Prosciutto Cotto
To szynka wieprzowa gotowana. Najczęściej produkuje się ją ze świńskich ud, które są odpowiednio przycinane, nacierane solą i przyprawami, a następnie gotowane. Proces gotowania trwa bardzo długo, dzięki czemu uzyskuje się unikalną strukturę szynki. W efekcie Prosciutto Cotto jest niezwykle aromatyczna, a jednocześnie delikatna w smaku.
3. Bresaola
To długodojrzewająca, ciemnoczerwona szynka z mięsa wołowego. Charakteryzuje się miejscem pochodzenia oraz nietypowym procesem wytwarzania i dojrzewania. Bresaola jest soczysta, delikatna i miękka, a także bardzo aromatyczna bowiem naciera się ją dużą ilością ziół i przypraw.
4. Mortadella
To wędlina, która wytwarzana jest z wieprzowiny na skutek zmielenia mieszanki mięsa wieprzowego i słoniny z szeroką gamą dodatków. Doprawiana jest najczęściej ziarnami pieprzu i pistacjami, jednak zawierać może także orzechy i oliwki. Charakteryzuje się szczególnie swoim różowym kolorem z białymi plamami pochodzącymi od dodawanych kawałków tłuszczu.
5. Salame
To długodojrzewająca wędlina wieprzowa, powstająca ze zmielonej mieszanki chudego mięsa i tłuszczu. Ważnym składnikiem, od którego pochodzi sama nazwa wędliny jest sól – zmieszana tu z dodatkami i przyprawami. Wyróżnia się różne rodzaje Salame – Milano, Toscano, Napoli czy Spianata. Ich nazwy pochodzą oczywiście od miast i regionów Włoch, w których zostały wyprodukowane.